Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

7 interesujących faktów na temat Syberii

86 392  
388   43  
Syberia - miejsce, które przez wiele lat wprost nie mogło nam kojarzyć się dobrze. Dzisiaj powoli staje się coraz popularniejszym celem dla turystów chcących doświadczyć czegoś zupełnie innego.

#1.

Na Syberii znajduje się nieczynna już, jedna z największych kopalni diamentów - przez zgryźliwych określana mianem drugiej największej zrobionej przez człowieka dziury w ziemi (zaraz po kopalni w Utah). Jest tak duża, że rosyjskie władze postanowiły zakazać latania nad nią helikopterami z obawy przed „wessaniem” maszyny przez niespodziewane ruchy powietrza.

#2.


W 2007 roku na Syberii spadł śnieg. Żadna sensacja, zwłaszcza w takim miejscu - można by powiedzieć. Ale nie był to zwyczajny śnieg, tylko... pomarańczowy. Wiadomo, że już żółty należy omijać z daleka, a co dopiero pomarańczowy? Winna niecodziennego zjawiska okazała się burza piaskowa w Kazachstanie. To piach i kurz stamtąd w charakterystyczny sposób zabarwił śnieg.

#3.


Życie na Syberii rządzi się własnymi prawami, którym podporządkować muszą się nawet najmłodsi. Również przedszkolaki w jednej z tamtejszych placówek. Dyrektorka od wielu lat „hartuje” swoich podopiecznych, wyganiając ich na śnieg i mróz w samych strojach kąpielowych, każe wylewać na głowy wiadro z zimną wodą (Ice Bucket Challenge zanim to było modne) i rzuca w nich śnieżkami. Twierdzi, że dzięki temu mniej chorują... a statystyka zdaje się przyznawać jej rację.

#4.


Akademgorodok, nieduże miasteczko akademickie w części Nowosybirska, to miejsce, w którym znajduje się „najmądrzejsza ulica świata”. Tak przynajmniej twierdzą Rosjanie, wskazując na fakt zlokalizowania ponad 20 ośrodków naukowych na zaledwie 2,5-kilometrowym odcinku. Akademgorok, mający być rosyjską Krzemową Doliną, przyciągał w latach 60. XX wieku wielu naukowców liczących, że tutaj nie będą dosięgały ich ograniczenia narzucane przez władzę.

#5.


Trakt Kołymski to licząca ponad 2 tysiące kilometrów droga łącząca Niżnij Bestiach z Magadanem, odznaczająca się wyjątkowo krwawą historią. Przy budowie drogi pracowali więźniowie łagrów. Wśród tych, którzy zginęli, było kilka tysięcy Polaków. Zamęczonym na śmierć robotnikom nie oddano czci nawet po śmierci. Grzebano ich bezpośrednio w drodze, bo tak było taniej, łatwiej i wygodniej. To z tego powodu droga R504 nazywana jest również Drogą z Kości.

#6.

Jedną z charakterystycznych cech krajobrazu wielu miejsc Syberii są „pijane lasy”. To bliskie sercu każdego szanującego się Rosjanina określenie wzięło się od powykrzywianych w różne strony drzew, które zdają się robić wszystko, byle tylko nie rosnąć pionowo. Przyczyną tego jest topniejąca wieczna (cóż, już nie taka wieczna) zmarzlina, która zmienia ukształtowanie terenu wraz ze wszystkim, co na nim.

#7.


Mieszkańcy Syberii, żyjąc przez lata w ekstremalnie ciężkich warunkach, są w stanie znieść wiele - choć nie wszystko. W 1990 roku w Czelabińsku (tak, tym Czelabińsku!) na Syberii doszło do trwających trzy dni zamieszek, konsekwencji buntu ludu. Co tak wzburzyło Rosjan? Właściwie można było się tego spodziewać. Kiedy w sklepach zabrakło papierosów i wódki, lud uznał, że to już za wiele i wzniecił bunt.

Źródła:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
2

Oglądany: 86392x | Komentarzy: 43 | Okejek: 388 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

16.04

15.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało