Szukaj Pokaż menu

Rosja to nie kraj, to stan umysłu L - sposób na rzucenie palenia

78 314  
251   24  
W tym odcinku m.in. futrzasty instruktor jogi, parkowanie okrętu podwodnego, słowiański kot oraz zaskoczony człowiek lodu.

#1. Aniołki Putina


W samotności też można znaleźć szczęście - piękne rysunki od Aeppol

41 404  
188   30  
W pogoni za pragnieniem bycia zauważonym i podziwianym łatwo jest zapomnieć, ile dobrego można wyciągnąć z samotności. Takim sielankowym odpoczynkiem inspiruje się w swojej serii rysunków artystka o pseudonimie Aeppol. Z jej rysunków bije taki spokój, że aż chciałoby się zaszyć w leśnej chatce i poczytać książkę.

10 ciekawostek o deja vu, które... na pewno już gdzieś widzieliście

67 925  
148   36  
„Deja vu” - w tłumaczeniu z języka żabojadów „już widziane” - to zjawisko, które od czasu do czasu przytrafia się większości z nas. Wynika z chwilowych zakłóceń w pracy mózgu, przez które lewa półkula podwójnie rejestruje to samo zdarzenie.

#1.

Deja vu jest wyjątkowo trudnym zjawiskiem do badania - pojawia się na krótką chwilę i w zupełnie przypadkowych momentach, dlatego prowadzenie jakichkolwiek systematycznych badań jest mocno skomplikowane.

#2.



Zauważono jednak, że elementy sprzyjające deja vu to zmęczenie, znudzenie, a także utrzymujący się na wysokim poziomie stres. Wszystkie te czynniki mają wpływ na pracę mózgu i mogą prowadzić do wystąpienia zjawiska.

#3.



Co ciekawe, częstość występowania deja vu jest w jakiś sposób powiązana z wiekiem osoby. Odnotowano, że po przekroczeniu 25 lat życia skłonność do pojawiania się zjawiska wyraźnie się obniża.

#4.



Naukowcy podejrzewają również, że występowanie zjawiska deja vu powiązane jest z poziomem dopaminy w mózgu. Tłumaczyłoby to dlaczego deja vu zdecydowanie częściej pojawia się u młodszych osób.

#5.



Oczywiście na każdą naukową próbę wyjaśnienia deja vu przypadają co najmniej dwie próby paranaukowe. Nie brakuje osób przekonanych, że zjawisko to oznacza w rzeczywistości „wgląd” w wydarzenia odbywające się w równoległej rzeczywistości.

#6.



Statystyki pokazują, że częściej deja vu doświadczają osoby, które dużo podróżują. Odwiedzają więcej miejsc i przeżywają więcej wartych zapamiętania chwil - a więcej „materiału do przerobienia” dla mózgu to też więcej okazji do „wystąpienia błędów”.

#7.



Specyficznym przeciwieństwem deja vu jest zjawisko jamais vu. Objawia się ono wtedy, gdy osoba znajduje się w znanej sobie sytuacji lub miejscu, ale w żaden sposób nie może zdać sobie z tego sprawy. To taki krótkotrwały odpowiednik sklerozy.

#8.



Z nowych badań wynika, że deja vu może służyć jako kontrola sprawności funkcjonowania mózgu. Organizm sprawdza w ten sposób, czy funkcje odpowiedzialne za pamięć, działają poprawnie - i jeśli deja vu występuje, to znaczy, że wszystko jest w porządku. Hipotezę opublikowano w „The New Scientist”.

#9.



W badaniach nad zjawiskiem deja vu może niedługo dojść do sporego przełomu - naukowcom udało się już sztucznie wywołać to zjawisko. Pomogła w tym sztuczna rzeczywistość, z pomocą której naukowcy wykreowali dwa pokoje. Po znalezieniu się w drugim, poddawani eksperymentowi doznawali deja vu.

#10.



Jedna z ciekawszych, ale bądź co bądź abstrakcyjnych teorii zakłada z kolei, że deja vu nie oznacza bynajmniej chwilowej awarii mózgu osoby doświadczającej tylko... całej rzeczywistości. Kiedy rzeczywistość się zacina, delikwent doświadcza deja vu. To ma sens! ;)

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
148
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu W samotności też można znaleźć szczęście - piękne rysunki od Aeppol
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Martin A. Couney uratował tysiące dzieci, bo nie wiedział, że to niemożliwe
Przejdź do artykułu 7 zwariowanych ciekawostek z odległego Kazachstanu
Przejdź do artykułu Najlepsze miejsca na spędzenie udanego urlopu
Przejdź do artykułu 7 nietuszowanych ciekawostek o kosmetykach
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją
Przejdź do artykułu Dach świata pokryty g*wnem, czyli ciemna strona turystyki
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu 8 marzeń, które się spełniły tuż przed śmiercią
Przejdź do artykułu Dlaczego nigdy nie odkryjemy wszystkich sekretów wojowników ninja

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą