Szukaj Pokaż menu

Oto jak wyglądaliby bohaterowie Marvela, gdyby żyli w XIX wieku

23 504  
136   13  
Jak mogliby wyglądać bohaterowie komiksów i filmów Marvela, gdyby żyli w XIX wieku? Pewnie trudno to sobie wyobrazić, ale od czego mamy sztuczną inteligencję, która wygeneruje na nasze życzenie najbardziej absurdalne obrazy, jakie przyjdą nam do głowy.

25 przykładów wypieków, które się nie udały

15 606  
71   17  
Ostatnio liczba amatorskich cukierników na świecie wzrosła wielokrotnie. Pieczenie stało się ulubionym hobby wielu osób dzięki mediom społecznościowym i YouTube. Niektórzy odkrywają w sobie talent cukiernika i zachwycają swoich bliskich arcydziełami w postaci ciast i bułek. Inni niestety nie mają tyle szczęścia.

Leila Denmark – lekarka, która żyła w trzech stuleciach i uratowała świat przed krztuścem

10 428  
175   13  
W historii medycyny jest wiele wspaniałych kobiet, ale wśród nich możemy śmiało wyróżnić Leilę Denmark. Uratowała ludzkość przed krztuścem, a także żyła 114 lat, w XIX, XX i XXI wieku, zajmując zaszczytne miejsce wśród lekarzy z rekordowym stażem pracy.

Kliknij i zobacz więcej!

Córka, wnuki i prawnuki Leili Denmark jednogłośnie twierdzą, że sekret jej fenomenalnej długowieczności tkwi w pozytywnym nastawieniu, zdrowym jedzeniu i miłości do wykonywanej profesji. Nie ma innego wytłumaczenia, bo tutaj nie można powoływać się na dobrą genetykę – matka Leili zmarła w wieku 45 lat, a jej ojciec żył nieco ponad 60 lat.

Kliknij i zobacz więcej!
Doktor Leila Denmark

Mąż doktor Denmark zmarł w wieku 91 lat i wszyscy uważają, że wynika to tylko z faktu, że przez całe życie słuchał jej rad. Długowieczna lekarka uważała, że nic tak nie skraca życia człowieka, jak znienawidzona praca i przygnębienie – i trudno się z nią nie zgodzić.

Leila urodziła się w 1898 roku w najzwyklejszej rodzinie rolników, w której było 12 dzieci. Ani rodzice, ani inni przodkowie przyszłego luminarza medycyny nie wyróżniali się w dziedzinie nauki ani nawet nie mieli wyższego wykształcenia. Sama Leila nie miała ambitnych planów i planowała zostać prostą nauczycielką.

Los zrządził inaczej. Narzeczony Leili, obiecujący ekonomista John Denmark, został wysłany na wyspę Jawa w Indonezji. Niestety, nawet wychodząc za mąż za ukochanego, dziewczyna nie mogła liczyć na to, że będzie mogła towarzyszyć mu w zagranicznej misji.

Kliknij i zobacz więcej!
Leila i jej mąż John Denmark

Było tylko jedno wyjście – zdobyć zawód, który byłby wysoko ceniony na wyspie Jawa, aby mogła pojechać z Johnem jako specjalista. Leila przeniosła się z kolegium nauczycielskiego do Georgia State Medical College. Była jedyną dziewczyną na kursie, ponieważ na początku XX wieku zawód lekarza był w przeważającej mierze męski.

Dziewczyna nie rozpaczała zbytnio, że musiała porzucić swoje marzenie o zostaniu nauczycielką. W końcu pediatrzy też pracują z dziećmi i ich praca jest nie mniej ważna. Po ukończeniu studiów Leila wyjechała z Johnem do odległego egzotycznego kraju i pracując w trudnych, wręcz ekstremalnych warunkach, zdobyła bezcenne doświadczenie.

Po powrocie do Stanów Zjednoczonych Leila Denmark kontynuowała praktykę jako pediatra, oddając się pracy prawie bez reszty. Ukochany mąż mocno kibicował żonie i pogodził się z faktem, że jego energiczna i odpowiedzialna żona urodziła się nie do kuchni i spotkań z przyjaciółmi, ale do spraw wyższych.

Kliknij i zobacz więcej!
Leila Denmark z córką Mary Alice

Pomimo swojego wręcz fanatycznego stosunku do pracy, Leila urodziła córkę Mary Alice i była doskonałą matką. Niestety, kiedy dziewczynka miała zaledwie dwa lata, wydarzyło się nieszczęście. W stanie Georgia, gdzie osiedliła się rodzina, wybuchła epidemia krztuśca. Choroba ta jest wysoce zaraźliwa – przenoszona jest drogą kropelkową, a jej głównym objawem są przedłużające się napady kaszlu.

W Georgii krztuścem zaraziły się tysiące dzieci i liczył się każdy specjalista. Leila była dosłownie rozdarta między swoją kliniką a chorą córką, której stan pogarszał się z każdym dniem. Dorośli dobrze znosili krztusiec, ale wśród dzieci śmiertelność z powodu tej choroby była bardzo wysoka. Denmark i jej współpracownicy dokonali niemożliwego – w fantastycznie krótkim czasie opracowali skuteczną szczepionkę przeciwko krztuścowi. Jedną z pierwszych pacjentek wyleczonych z niebezpiecznej choroby była córka Leili, a w sumie liczba uratowanych dzieci szła w tysiące.

Kliknij i zobacz więcej!

Po pierwszym oszałamiającym sukcesie doktor Denmark nie spoczęła na laurach i dalej ciężko pracowała. Spędziła kolejne dwa lata na doskonaleniu szczepionki przeciwko krztuścowi i zatwierdzeniu jej do użytku na całym świecie.

Za zasługi dla ludzkości doktor Denmark otrzymała w 1935 roku Nagrodę Medyczną Fishera. Dwadzieścia lat później Leila otrzymała tytuł „Kobiety Roku”. W wieku 87 lat kobieta zdecydowała się przejść na emeryturę i wraz z mężem przeprowadziła się z Sandy Springs do małego miasteczka Alpharetta.

Denmark nie potrafiła jednak siedzieć bezczynnie i wkrótce rozpoczęła pracę w nowym miejscu. Dopiero w 2001 roku, w wieku 103 lat, Leila pozostawiła praktykę z powodu poważnych problemów ze wzrokiem. Rok wcześniej doktor Denmark otrzymała tytuł doktora honoris causa Emory University w Atlancie.

Kliknij i zobacz więcej!

Przez całe życie dr Leila Denmark była tak zajęta praktykowaniem medycyny, że napisała tylko dwie książki. Najsłynniejsza z nich – „Każde dziecko powinno mieć szansę” – ukazała się w 1971 roku i była kilkakrotnie wznawiana.

W tej książce pediatra z ogromnym doświadczeniem obaliła kilka ustalonych mitów, na przykład o korzyściach płynących z mleka krowiego i niebezpieczeństwach związanych z płaczem dziecka. Denmark argumentowała, opierając się na faktach, że krowie mleko jest bezużyteczne dla dzieci i znacznie ważniejsze jest podawanie im świeżych owoców i warzyw. Według pediatry płacz jest dobry dla niemowląt, ponieważ doskonale rozwija ich płuca.

Lekarka przestrzegała też kobiety w ciąży przed piciem kawy i dzieliła się wieloma innymi obserwacjami poczynionymi na przestrzeni ponad 50 lat praktyki lekarskiej. Przez całe życie Leila Denmark przekonywała, że zaleceń specjalistów nie należy ślepo przestrzegać, a rodzice sami muszą zdecydować, które z nich przyjąć. Jednocześnie pani doktor była dumna, że jej rady zawsze trafiały w sedno i działały bez zarzutu.

Kliknij i zobacz więcej!
Doktor Denmark przez całe życie była bardzo optymistyczną i pozytywną osobą

Po śmierci męża w 1990 roku Denmark zamieszkała z córką Mary w Athens w stanie Georgia. Ta wspaniała kobieta zmarła 1 kwietnia 2012 roku w wieku 114 lat i 2 miesięcy. Ratowanie dzieci to jedna z najszlachetniejszych ludzkich misji, a dzieło dr Leili żyje nadal w kolejnych pokoleniach pediatrów.

175
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu 25 przykładów wypieków, które się nie udały
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Oczekiwania kontra rzeczywistość VIII - największa profanacja pizzy
Przejdź do artykułu W Australii wszystko chce cię zabić. I nie są to tylko zwierzęta
Przejdź do artykułu Cierpienia, które mężczyźni muszą znosić dla swoich kobiet
Przejdź do artykułu 7 zwariowanych ciekawostek z odległego Kazachstanu
Przejdź do artykułu Jak wygląda korzystanie z telefonu z Androidem - studium przypadku
Przejdź do artykułu 7 oszustów i przekręty tak zwariowane, że aż trudno w nie uwierzyć!
Przejdź do artykułu Martin A. Couney uratował tysiące dzieci, bo nie wiedział, że to niemożliwe
Przejdź do artykułu Mokre dziewczyny
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą